Evangelium se do Čech dostalo již v devátém století. Bible byla přeložena do jazyka lidu a v tomto jazyce se konaly také bohoslužby. Přesto se s rostoucí mocí katolické církve stala více populární latinská Bible.
Přestože katolická církev v Čechách získávala vládnoucí postavení, malé skupiny lidí se postavily proti její moci a poukazovaly na hříchy kněží a chyby v nauce. Jeden z těchto mužů byl Jeroným Pražský.
Jeroným se narodil mezi lety 1365 a 1379, v dobře situované rodině. Studoval na různých univerzitách v Praze, Oxfordu, Paříži, Kolíně nad Rýnem, a Heidelbergu. Při jeho druhé návštěvě Oxfordu byl vyloučen kvůli jeho opozici vůči katolické církvi.
Jeronýmovo zázemí mu umožnilo snadno vstoupit do evropských soudů. Jeho schopnosti jako učenec a debatér mu získaly popularitu. Stal se známým odpůrcem katolické církve. Jeho dovednosti řeči a znalosti českého jazyka z něj udělaly silného nepřítele kněžské korupce. Cítil, že poukazovat na bezbožnost úředníků katolické církve může udržet církev čistou.
Všude, kam Jeroným šel, vyjadřoval své přesvědčení proti katolické církvi a ve Vídni byl za to dokonce zatčen. Utekl však na Moravu, kde byl ale exkomunikován. Poté šel do Maďarska, kde kázal na dvoře krále Zikmunda a byl opět zatčen. Pod podmínkou byl však propuštěn a odešel do Čech. Později navštívil dvory v Polsku a Litvě, kde byl čestným hostem.
Úředníci katolické církve chtěli Jeronýma zatknout a postavit před soud. Jeroným se objevil před koncilem v Kostnici roku 1415, když mu ale král Zikmund odmítl dát milost, rychle utekl směrem k Moravě. Byl však zatčen dřív, než mohl uniknout. Byl přiveden zpátky do Kostnice a postaven před soud, kde proti němu vznesli ze zpráv svědků 107 obvinění. Poggio Bracciolini, papežský představitel u rady v Kostnici řekl toto:
Jeroným požádal o povolení vzdát se své víry, v naději, že mu to přinese svobodu. Nicméně, zůstal ve vězení až do příštího roku 1416. Dne 23. května téhož roku Jeroným předstoupil před radu a znovu obhájil svou víru. Tentokrát již neustoupil a před soudem ho bránil jeho vtip a znalosti. Bránil také Viklefova díla, a jednal tak, jako Jan Hus. Nakonec byl Jeroným předán k rozhodnutí světské vládě. Jeroným kráčel ke kůlu, kde byl upálen, nicméně, udělal to jako člověk, který přemohl strach.
Komentujte