V roce 1956 americký ministr Albert Carter odsoudil rock’n’roll jako uměleckou formu bez křesťanské etiky a norem:
„Úmyslem rock’n’rollu je přeměnit mladé lidi ve vyznavače ďábla; podpořit sebevyjadřování skrze sexuální chování; šířit bezzákonnost; narušovat duševní vyrovnanost a ničit posvátnost manželství. Má špatný vliv na mládež naší země.“ (1)
Carterovo prohlášení strhlo vlnu odsouzení rock’n’rollu ve Spojených státech. Písně v rádiu, televizní vystoupení a téměř všechno, co mělo něco společného s rock’n’rollem, bylo cenzurováno.
Mnoho z prvních rockových osobností pocházelo ze silného křesťanského prostředí. Mnozí z nich byli tedy výrazně ovlivněni touto náhlou explozí morálního a duchovního svědomí.
Jerry Lee Lewis
Jerry Lee Lewis, jedna z prvních rockových ikon, byl přinucen k dočasnému odchodu do důchodu. Nejen, že byl odsouzen jako rebel, ale také byl velmi silně napaden tiskem a moralisty, protože se oženil se svojí třináctiletou sestřenicí. Vždycky říkal, že ho rock’n’roll přivede do pekla:
„Vím, co je správné. Byl jsem vychován dobrým křesťanem. Ale nezvládl jsem to.“ (2)
Spisovatel Gary Herman vysvětluje Lewisovo dilema tímto způsobem:
„Navzdory svému přesvědčení, že Ježíš Kristus není těmto věcem nakloněn, Jerry se (stejně jako Elvis, člen evangelického Assemblies of God) není schopen svého zvyku zbavit.“ (3)
Little Richard
Existovalo mnoho dalších rockerů, kteří měli také tento zvláštní a zmatený vztah se svým křesťanským svědomím, plný lásky a nenávisti. Little Richard měl v roce 1958 při letu přes Austrálii vidění, po němž začal studovat evangelium. Spisovatel Gary Herman zhodnotil tuto skutečnost takto:
„Možná, že kdyby se stal kazatelem, mohlo by to pro něj být jako kdyby se připojil k jiné značce zábavního průmyslu, ale pokušení rock’n’rollu pro něj bylo příliš velké. Našel si dokonalou výmluvu – rock’n’roll měl být způsob, jak mohl „učit lásce, protože hudba je univerzální jazyk.“ Rverend Carter s tím nemohl souhlasit, ale Little Richard nebyl jediný rocker, který se takto snažil z kruhu udělat čtverec.(4)
Jestliže spisovatel Gary Herman, který není křesťanem, uznává rozpor mezi podstatou rock’n’rollu a podstatou křesťanství, měli bychom tomuto faktu věnovat větší pozornost. Tento rozpor je ještě jasněji vyjádřen slovy Little Richarda, které pronesl v pozdních 70. letech, kdy se snažil znovu nalézt Boha:
„Moje skutečné přesvědčení o rock’n’rollu – a v minulých letech mi takových frází bylo přisuzováno mnoho, je toto – věřím, že tato hudba je démonická…“
„Mnoho bubnování v dnešní hudbě je převzato z voodoo, od voodoo bubnů. Pokud budete studovat hudební rytmy jako já, uvidíte, že je to pravda. Věřím, že taková hudba odvádí od Krista. Je to nakažlivé.“ (5)
Elvis Presley
Elvis tento mix posunul na další úroveň, jelikož se snažil spojit čistý okultismus s křesťanstvím.
Je známo, že Elvis byl závislý na různých drogách. Jeden z jeho osobních strážců tvrdil, že Presleyho hýždě byly tak pokryty vpichy od jehel, že tam nebylo prakticky žádné místo pro další injekci.
V kombinaci s drogami měl zájem o metafyziku. Podle blízkých přátel věřil, že je reinkarnovaný Ježíš. Myslel si, že by mohl léčit lidi dotekem, a prohlásil, že za pomocí svojí mysli dokáže formovat mraky.
Elvise také zajímalo učení ruské spiritistky Heleny Blavatské, která tvrdila, že je vedená nadpřirozenými silami. Byla zakladatelkou a vůdkyní Theosofické společnosti a nejvlivnější postavou okultního obrození v 19. století. Její učení tvoří základ filozofie New Age. Little Richard přiznal, že rocková hudba je démonická. Elvis byl zapojen do okultismu a drog. Začíná být zcela zřejmé, kdo za rock’n’rollem stojí.
Citace:
(1) Gary Herman, Rock ‘n Roll Babylon (Plexus Publishing): 153.
(2) Tamtéž.
(3) Tamtéž.
(4) Tamtéž.
(5) Charles White, The Life and Times of Little Richard (De Capo Press, 1994): 197.
Komentujte