Při transpozici dochází k tomu, že segment DNA „skočí“ na jiné místo genomu (transpozibilní elementy, transpozony). Již v roce 1951 přišla laureátka Nobelovy ceny Dr. Barbara McClintocková s myšlenkou, že geny nejsou na chromozomu umístěny pevně, ale že se mohou pohybovat. Její zjištění byla zpočátku odmítána, protože popírala základní, v té době platnou teorii genetiky. Dnes má její objev transpozibilních prvků – transpozonů – ve vědě již své pevné místo.
Díky transpozonům víme, že tzv. R-plasmidy mohou předávat resistenci na antibiotika a zvyšovat počet variací. Geny se přesouvají díky tomu, že tvoří část malé kruhové pomocné molekuly DNA zvané plazmid, která může do hlavního genomu vstupovat a opouštět jej v konkrétním místě, kde se vyskytuje nukleotidová sekvence shodná se sekvencí přítomnou na plazmidu. Další geny se přesouvají pomocí malých fragmentů genomu – transpozonů. Transpozony a plazmidy společně vytvářejí genetické rekombinace.
Integrace v nové pozici také přenáší gen do této nové pozice. Změna pozice může být nahodilá, ale dochází k ní ve specifických vstupních bodech sekvence, což znamená, že v celém procesu panuje řád. Štěpení a opětovné umístění je prováděno systémy enzymů a umožňuje přenos kompletní informace. Mechanismy, které provádějí transpozici, se opět musely objevit čirou náhodou nebo jako výsledek inteligentního plánu, protože výsledek transpozice nepodléhá přírodnímu výběru, dokud se neprojeví ve fenotypu (genová exprese). Celý proces je také velice přesný, což znamená, že původ mechanismu je možné vysvětlit jen dvěma způsoby – jako výsledek čiré náhody, nebo inteligentního plánu.
Přečtěte si další mechanismus, rekombinace chromozomů.
AUTOR:
Tento článek je převzatý z knihy Genesis konflikt od prof. Waltera J. Veitha, doktora zoologie, mezinárodně uznávaného vědce, přednášejícího v mnoha zemích Afriky, Evropy, Ameriky a Austrálie. Profesor Veith věří, že evoluce neposkytuje uspokojivé vysvětlení našeho původu. Jeho kniha Genesis konflikt, stejně tak i série videí, která předkládá myšlenky z této knihy, jsou k dispozici v našem eshopu (nebo ZDARMA ke shlédnutí).
Prof. Dr. Veith v této knize prezentuje své studium původu života. Jeho přírodovědecká vášeň ho přivedla k radikálnímu životnímu přehodnocení jeho dřívějšího evolučního pohledu na svět. Upozorňuje na mnohé omyly i neznalost mnoha důležitých objevů. Mýty v dané oblasti systematicky vyvrací a nahrazuje alternativou kreacionistického výkladu přírodních jevů.
Další články ze série: Původ života a rozmanitosti
- Prvotní atmosféra
- Problém kyslíku
- Organické molekuly
- Aminokyseliny
- Nukleová kyselina - stvořil ji "nový bůh"?
- Přírodní výběr a tvořivá síla
- Přírodní výběr
- Teorie Ernsta Haeckela o vzniku vyšších forem života
- Je hypotéza Gastraea životaschopná?
- Mechanismy pro změnu
- Variace již obsažené v genofondu
- Reprodukční výměna
- Transpozibilní elementy
- Rekombinace chromozomů
- Biblická koncepce „druhů“ versus současné druhy
- Proč je tolik druhů?
- Proč je tolik druhů? – slovníček
- Distribuce po potopě
- Australský problém
- Evoluce: Zázrak zázraků
- Stvoření života ve zkumavce?
Komentujte