K čemu máme Písma?
Jedním z účelů Božího slova je dát nám naději. říká:
Písmo nás činí moudrými ke spasení. Ukazuje nám plán záchrany a jakým způsobem si můžeme přisvojit jeho užitek a být smířeni s Bohem a jednou žít na nové zemi ().
Písmo ukazuje Ježíše jako Spasitele. “Zkoumáte Písma, protože se domníváte, že v nich máte věčný život, a právě ona svědčí o mně.“ (). Písmo uvedené zde je ve Starém zákoně. Ti, kteří učí, že tato písma nejsou pro nás, nerozumí tomu, co Ježíš říká.
Chceme-li zjistit více o Ježíši, nesmíme se omezit jen na evangelia či Pavlovy knihy. Celá Bible nám odhalí krásu Božího charakteru.
Jak můžeme studovat Bibli?
1. Požádejme o Boží pomoc. Když studujeme Bibli, musíme studovat moudře a pod vedením Ducha svatého. “Pilně se snažuj vydati sebe Bohu milého dělníka, za nějž by se nebylo proč styděti, a kterýž by právě slovo pravdy rozděloval.” ().
Člověk přirozeně nerozumí duchovním věcem () K tomu, aby jsme pochopili Bibli, musíme mít naši mysl osvícenou obnovujícími účinky Ducha svatého (). Tohle je velmi důležitá zásada, na kterou mnozí zapomínají. Lidé si myslí, že stačí jen otevřít Bibli a začít přemýšlet o věci úplně sami. To je jeden důvod, proč existuje tak mnoho církví, frakcí a rozdílných názorů v křesťanství. Stanoviska nebo dedukce lidí ohledně Božího slova jsou považovány za dostatečné k pochopení Písma. Ale tak to není. Duchovní věci jsou duchovně rozeznatelné a my potřebujeme pomoc od Inspirace, která toto psané Slovo inspirovala.
Duch svatý nás vede při studiu. “Když však přijde On, Duch Pravdy, uvede vás do veškeré pravdy,…” (). Když otevřeme naše srdce vlivu Ducha a smísíme tak duchovní věci s duchovními (pozn.: ne tělesné s duchovními), Bůh nás povede. Před studiem Bible, bychom vždy měli požádat Ducha svatého, aby byl s námi, abychom mohli správně rozpoznat, co se nám snaží Boží slovo říct.
2. Porovnávejme Písmo s Písmem. Při studiu Bible, musíme porovnávat Písmo s Písmem “Poněvadž měli naučení za naučením, naučení za naučením, správu za správou, správu za správou, trošku odtud, trošku od onud. “ – BKR (). Musíme si uvědomit, že Bible není jedna kniha, ale 66 knih napsaných za období 1500 let. Tento samotný fakt, nám umožňuje používat Bibli tak, aby se vykládala sama sebou. Když to takto uděláme, najdeme pravdu.
Když studujeme Bibli, musíme k tomu přistupovat s otevřenou myslí, ochotně sledovat, co nám ukazuje. “Budeli někdo chtít činit jeho vůli, pozná, zda je to učení z Boha, nebo mluvímli sám ze sebe.“ ().
Bůh si nepřeje, abychom byli nevědomí. On způsobil, aby jeho Slovo bylo napsáno tak, že to každý může pochopit, pokud chce. Bible je svůj vlastní tlumočník i při zkoumání proroctví, a uvádí definice pro symboly, které používá. Nepotřebujeme hádat nebo předpokládat.
3. Používejme celou Bibli. Nesmíme ignorovat části Bible, které nám nevyhovují, nebo snižovat části Bible, že nejsou použitelné a nebo přidávat vlastní slova.
Pokud bychom narazili na text, který vypadá, že je v rozporu s jinými texty, můžeme s jistotou předpokládat, že nemáme úplné pochopení doktríny, která je předmětem studia. Je také důležité čtení textu v kontextu. Ale stejně důležité je podívat se na verš v souvislosti se všemi ostatními verši na stejné téma. Boží slovo se nikdy nemění a rozhodně si nikdy neodporuje. Pokud tomuto věříme, pak máme parametry potřebné pro výklad Písma. Bůh nemůže lhát. Když řekne jednu věc v jedné části Bible, nemůže říkat něco jiného jinde. Pouze jedno porozumění může být to pravé.
Když budeš chtít otevřít svoji mysl pro Boží slovo, požádej Boha o jeho Ducha, aby tě osvítil (pozn.: dal poznat) během studia. S upřímným ochotným srdcem, bez předsudků a vlastních interpretací, Bůh může a bude ti ukazovat skutečné porozumnění toho, co se učíš.
Kéž ti Bůh žehná při začátku tvého dobrodružství s Bohem při čtení Jeho slova.
Autor:
Komentujte