Pohanský systém uctívání slunce zahrnoval převážně tři aspekty, a to otce, syna a matku. Šlo o boha Béla nebo Merodacha, boha Nina coby syna, který byl uctíván také jako Tammuz, a bohyni Rheu, uctívanou také jako Ištar, Astarta nebo Beltis a reprezentující matku. Říkalo se jí i „královna nebes“ a „podmanitelka hněvu“. Marie obdržela stejné tituly také v katolicismu.
Uctívání matky a syna bylo základem starověkých náboženství. Stejný systém uctívání se uchoval pod jinými názvy i v dalších světových náboženstvích. V Egyptě byli matka a syn uctíváni jako Isis a Osiris nebo Horus, v Indii jako Isi a Iswara, v Číně a Japonsku jako bohyně matka Šing-moo s dítětem, v Řecku jako Ceres nebo Irene a Plutos, v Římě jako Fortuna a Jupiter-chlapec nebo Venuše a Adurnis a ve Skandinávii jako Frigga a Balder. V Babylonu byli matka a syn uctíváni jako Ištar a Tammuz a ve Fénicii jako Aštoret a Bál. Dítě bylo navíc uctíváno současně jako manžel i syn bohyně matky.
Syn neboli mužský komponent, zastoupený v božstvech představujících matku a dítě, je imitací Ježíše Krista. Všechny názvy vztahující se na Ježíše se užívaly k označení dítěte i ve starověkých náboženstvích. Příklady: Zoroaster byl mimo jiné nazýván „semenem“ ženy, Mithras (perský bůh Slunce) byl označován za spasitele, Dionýsos za nositele hříchů, Bakchus za ratolest, Višna za oběť v podobě člověka, Osiris za krále králů.
Legenda o Nimrodovi
Tento systém uctívání má svůj původ v legendě o Nimrodovi a jeho manželce Semiramis. Nimrod (pravnuk Noeho) byl odpadlík, který se vzbouřil proti Bohu stejně jako jeho otec Kúš. Nakonec byl Nimrod za své zlé skutky odsouzen k smrti a podle starověkého patriarchálního systému byly části jeho těla pro výstrahu rozeslány do různých měst.
Jeho manželka Semiramis uprchla a rozšířila o Nimrodovi zvěst, že vystoupil na nebesa, kde splynul se sluncem. Když později Semiramis porodila syna, tvrdila, že jde o převtělení jejího zbožněného manžela, který se vrátil jako spasitel lidského pokolení.
Ona sama byla později označena za boží matku, která vystoupila na nebesa jako nebeská královna. V různých kulturách byla poté pod různými jmény uctívána stejná základní božstva.
Podívejte se na obrázkové album “Kult plodnosti”
Podívejte se na obrázkové album “Systém uctívání matky a syna”
Autor:
Článek je převzatý z knihy Na pravdě záleží (orig. Truth Matters) od Prof. Dr. Waltera Veitha
Další články ze série: Uctívání slunce
- Uctívání slunce
- Symboly uctívání slunce
- Systém uctívání matky a syna
- Pohanství a kněžství
- Buddhismus
Je naším upřímným přáním, předložit před Tebe, pravdu-hledajícího čtenáře, čisté Slovo Boží tak, aby ses sám mohl rozhodnout, co je pravda a co je klam. Pokud zde najdeš něco v rozporu s Božím slovem, nemusíš to přijmout. Ale pokud toužíš hledat pravdu jako ukrytý poklad a najdeš zde něco v této kvalitě, doporučujeme Ti, abys vynaložil maximum úsilí a spěšně přijal tu pravdu, která je Ti zjevena Duchem svatým.
Komentujte