Když židovský národ odmítl Mesiáše, evangelium bylo určeno všem národům a všichni, kdo uvěří v Ježíšovo jméno, se stanou duchovními potomky Abrahama. (Galatským 3:16,29; Ř 4:16; 9:3.8)
Apoštol Pavel hovoří o křesťanech jako o “Božím Izraeli” (Galatským 6:16) a “obřízce”. (Filipským 3,3) Bůh dal Abrahamovi obřízku jako symbol toho, že patří k Božímu lidu. Když Pavel označuje všechny křesťany jako obřízku, dává nám najevo, že Boží království a zaslíbení s ním spojená byly odňaty Židům a předány duchovnímu Izraeli. Tato nová obřízka není obřízkou těla, ale srdce.
A každý, kdo Kristu dovolí, aby ho přetvořil a změnil jeho charakter, dostane nové jméno: “Izrael”. Stejně, jako jej dostal před tisíci lety Jákob.
Ježíš si nevybral svých dvanáct učedníků náhodou. Stejně jako dvanáct patriarchů byli zakladatelé starověkého Izraele, tak se těchto dvanáct mužů stalo základními kameny nového Izraele, kterému Bůh zaslíbil království (Matouš 19:28; Lukáš 22:30). Následující volba dalších sedmdesáti je vytvořena podle vzoru volby sedmdesáti starších, které vybral Mojžíš ve starém Izraeli. (Numeri 11:16)
Duchovní strom
Skutečný Boží Izrael je ostatkem vyvoleným z milosti (Římanům 11:5). V Římanům 11:17-24 hovoří Pavel o olivovníku, který představuje Izrael. Jeho větve (Židé) byly odlámány kvůli nevíře a byly naroubovány nové olivové výhonky (pohané), aby měly podíl z výživy stromu. Přirozené větve by mohly být připojeny zpátky ke stromu pouze za předpokladu, že budou akceptovat podmínky. Bůh nedělá mezi národy ani jednotlivci žádné rozdíly. Všichni, kteří se k němu obrátí, budou přijati.
Nový Izrael je dědicem zaslíbení Boží smlouvy. Ti, kteří přijali Krista, se stávají vyvolenými lidmi, královským kněžstvem, svatým národem, lidem patřícím Bohu. (viz 1.Petrova 2:9.10 a Exodus 19:5.6)
Lidská rasa má zoufalou potřebu vykoupení a spásy, a Bůh touží lidem odpustit a očistit je (Jan 3:16; 1. Timoteovi 2:4). Od té doby až do dnešních dnů bylo vždy úlohou církve přinášet světu evangelium.
Od dob nového zákona prožívá duchovní Izrael se svými vzestupy a pády jízdu na horské dráze.
AUTOR:
Tento článek je převzat z knihy Na Pravdě záleží od profesora Waltera J. Veitha, mezinárodního řečníka, který při svém pátrání po pravdě hluboce studoval biblické otázky. Jeho populární série Genesis konflikt (Spor o původu) přivádí debatu o Stvoření a evoluci k novému napínavému vyvrcholení neboť rozebírá argumenty s vědeckým pohledem na věc. Jeho vysoce uznávaná série Total Onslaught (Totální útok) vrhá světlo na stav dnešního světa, který směřuje k jednotné světové vládě a předvídané apokalypse. Jeho kniha Genesis konflikt, stejně tak i série videí, která předkládá myšlenky z této knihy, jsou k dispozici také v našem eshopu.
Další články ze série: Sionismus
- Sionismus
- Izrael staré smlouvy
- Izrael nové smlouvy
- Duchovní úpadek a reformace
Komentujte