Papežský titul „Pontifex Maximus“ lze vystopovat v různých podobách až ke starověkým kaldejským velekněžím. Když Médo-Perská říše dobyla Babylon, existující náboženství se sice uchovalo, ale jakmile se babylonští kněží vzbouřili, byli vyhnáni z říše. Usadili se v Pergamu, kam si s sebou přinesli i své tituly a roucha.
Posledním pergamským králem a veleknězem byl Attalus III., který roku 133 př. Kr. odkázal svůj titul římskému císaři. V roce 375 po Kr. císař Gracián tento titul odmítl, ale roku 431 po Kr. ho převzal římský biskup Damascus.
Současné kolegium kardinálů v čele s papežem je totožné s kolegiem pontifiků v čele s Pontifikem Maximem.
Také Petrovy klíče mají svůj původ v babylonských dobách, kdy se předpokládalo, že Boží zástupce má moc odemykat nebe a peklo.
Prohlášení o papežově postavení najdeme v pojednání The Papal Monarchy (Papežská monarchie):
i. William Barry, The Papal Monarchy: From St. Gregory the Great to Boniface VIII (New York: G. P. Putnam’s Sons, 1911): 45-46.
Autor:
Článek je převzatý z knihy Na pravdě záleží (orig. Truth Matters) od Prof. Dr. Waltera Veitha
Další články ze série: Pohanství a katolicismus
- Pohanství a katolicismus
- Marie
- Uctívání Marie
- Pohanský původ mší
- Titul Pontifex Maximus
Je naším upřímným přáním, předložit před Tebe, pravdu-hledajícího čtenáře, čisté Slovo Boží tak, aby ses sám mohl rozhodnout, co je pravda a co je klam. Pokud zde najdeš něco v rozporu s Božím slovem, nemusíš to přijmout. Ale pokud toužíš hledat pravdu jako ukrytý poklad a najdeš zde něco v této kvalitě, doporučujeme Ti, abys vynaložil maximum úsilí a spěšně přijal tu pravdu, která je Ti zjevena Duchem svatým.
Komentujte