Můžeme si užívat ovoce a přitom ignorovat kořeny?
To je velmi důležitá otázka, kterou nemůžeme ignorovat. Mnozí lidé jsou v dnešní době podvedeni, protože nezkoumají kořeny různých systémů víry. To má za následek, že se podílejí na různých aktivitách, které jsou skutečně nebezpečné. Ovoce, které Eva vzala, se zdálo být nevinné a dobré. Ale následky jeho konzumace zavedlo lidstvo na cestu, po které si mnozí z nás přejí, abychom nekráčeli.
U mnoha našich skutků se zdá, že jsou nevinné a dobré, ale nakonec přinesou katastrofu. Je možné, že nás Satan navedl, abychom pojedli z ovoce stromu poznání dobrého a zlého?
Každý z nás má ve svém životě strom poznání dobrého a zlého. To, jestli z něho jíme, záleží na našem vztahu s naším Pánem a na našem spojení s Duchem Svatým. Věřím, že v dnešní době existuje mnoho činností, které Satan představil světu a církvi, které se zdají být nevinné, ale kam nás tyto činnosti zavedou?
Když se podíváme na Krále Šalamouna, nejmoudřejšího muže, který kdy žil, uvidíme cestu, po které jej vedl Satan, když se ženil s manželkami. Pro nepřítele našich duší nejsme žádným soupeřem. Dokonce i Šalamoun, s veškerou svou moudrostí, podlehl Satanovým lžím.
Musíme zkoumat kořeny všeho, s čím jsme konfrontováni. Pokud je kořenový systém vadný, jsme varováni, abychom toho zanechali.
Každý den jsme bombardováni učením New Age. Média a literatura všech druhů nám představuje principy a postupy, které jsou v rozporu s biblickým učením.
V naší mysli by nám měli blikat signály označující nebezpečí. Víme, že bychom neměli mít nic společného s praktikami New Age. Ale Satan je rafinovaný a někdy to vypadá, že si můžeme vzít tu dobrou část a o tu zlou se nestarat.
Tři typy křesťanů
Z tohoto pohledu existují v dnešním křesťanství tři skupiny křesťanů:
2. Ti, kteří nemají ponětí o svých vazbách na hnutí New Age.
3. Ti, kteří jsou si vědomi, že mnoho z těchto praktik, které přichází do církve, pochází z východních a nekřesťanských kořenů, ale nevidí nic špatného na používání těchto technik a postupů pro zlepšení své křesťanské zkušenosti.
V knize Velký Spor Věků čteme následující slova:
Není pochyb o tom, že Satan pokřesťanšťuje některé aspekty ze starověkého pohanství a okultní praktiky, a činí je tak pro nás přijatelnější.
Nebezpečné zóny
Zde zmíníme pouze některé z oblastí, skrze které se spiritismus a starověké pohanství vplížili do našich každodenních životů.
Mnoho rodičů například zapsalo své děti do hodin Karate, aby se uměly bránit, když se je někdo bude pokoušet šikanovat. Nikdy však nepřemýšleli o tom, že orientální bojová umění jsou neoddělitelně spjatá se svou pohanskou filozofií.
V některých sborech jsme dali stranou naše čtvrtletní úkoly sobotní školy a používají se místo nich knihy jako např. Chatrč (The Shack) a neuvědomujeme si, že tyto knihy nás a naši mládež činí náchylné k okultním myšlenkám.
Je velmi důležité, abychom zkoumali kořeny knih, které čteme a filmů, které sledujeme. Pokud autor knihy má vazby na New Age, měli bychom být velmi opatrní v tom, jestli vůbec takovou knihu číst. Satan ovládá zábavní a hudební průmysl a již tak očaroval mysl mladých i starých.
Slyšeli jste o proutkaření? Je to okultní čarodějnická praxe, která začala v Německu během období renesance a má mnoho různých forem. Mnozí okultisté používají větve stromů, aby odhalili, co je pod zemí, po které chodíme. Když se větvička, kterou drží, určitým způsobem pohybuje nebo chvěje, předává tak informaci o podzemní vodě nebo o těžebních příležitostech. (Podívejte se na osobní svědectví o proutkaření a dalších psychotronických technikách od Martina Ševčíka)
Když studujeme historii těchto praktik, lehce poznáme, že jejich kořeny nejsou křesťanské. Samotní proutkaři neumí dost dobře vysvětlit, jak to celé funguje. Prostě jen vědí, že to funguje. Co o tomto typu věštění říká Bible?
Kompromis
Je zajímavé si povšimnout, jakou roli v tomto posunu myšlení směrem k New Age hrála Římsko-katolická církev. V pátém a šestém století se katolická církev rozhodla, že pokřesťanští některé pohanské praktiky s cílem přilákat nové členy. V této době přichází také na scénu svěcení neděle, protože lidé kolem nich uctívali „slunce“ v neděli, v první den týdne.
Uctívání Marie pochází z uctívání pohanské bohyně Ištar a jejího dítěte. Řekové uctívali Jupitera a jeho socha byla Katolicismem přejmenována na sv. Petra.
Mnoho okultních praktik vstoupilo do církve tímto způsobem, takže pro pohany bylo snazší, stát se součástí církve.
Dnes jsme na určité praktiky tak zvyklí, že neřešíme otázky, odkud přišly a co vlastně znamenají.
Satan ze sebe vydal to nejlepší, aby napadl každý aspekt našich životů. Napadá náš prostor také vstupem do našich modlitebních životů.
Pro většinu lidí je velmi těžké trávit dlouhý čas na modlitbě, tak se stal velmi populárním modlitební labyrint. Když prozkoumáte kořeny modlitebních labyrintů, zjistíte, že tato praktika pochází z Řecké mytologie, kde v samém středu tohoto uctívání stál bůh Zeus.
Katolická církev převzala tuto praxi a zavedla Boha jako střed uctívání pomocí „Křížových cest“, které mají být součástí cesty k Bohu. Některé skupiny, dokonce i v církvi zavedli myšlenku, že můžete najít boha v sobě díky modlitebnímu labyrintu. Toto je New Age panteismus, něco, před čím jsme byli varováni:
Panteismus podkopává víru v Bibli. Proč bychom měli mít něco společného s panteistickým způsobem uctívání?
Biblická alternativa
Bible a Duch Proroctví nás dostatečně varují proti okultním a pohanským praktikám.
„Může špatný strom nést dobré ovoce?“ Věřím, že rada od Boha dnes je stejná jako rada Jeho lidu Izraeli tenkrát: Zkoumejte kořeny!
Tohle jsou rady, které nám byly dány. Buďme poslušní těchto rad a prosme Boha, aby nás vedl a provázel nás po Jeho stezce spravedlnosti.
Autor:
Nettie Gill
Další články ze série: Křesťanský život
- Co je to víra?
- Příběh víry
- Živá víra
- Proč bych měl studovat Bibli?
- Jak nás Bůh zachraňuje?
- Největší dar lidstvu
- Obrácení a pokání
- Opravdový křesťanský duchovní život
- Křesťanský zdroj síly
- Praktické modlitební principy
- Proč tolik lidí čte Boží slovo a přijímá jen tak málo?
- Co říká Bible o penězích?
- Boží zbroj
- Co dělat s nízkým sebevědomím?
- Sebevědomí versus vlastní hodnota: Biblický pohled
- Biblické principy pro rozvoj zdravého vnímání vlastní hodnoty
- Zkoumejte kořeny
- Boží zaslíbení
- Odevzdání
- Křesťanský růst
Osoba či skupina, která se neztotožňuje z určitým náboženstvím, nejčastěji s Židovstvím, Křesťanstvím, či s Islámem. Ve Starém zákoně se “pohanem” myslí každý, kdo nenásleduje a neuctívá Boha Izraele.
Komentujte