Můžeme Bibli věřit, že poskytuje odpovědi na naše otázky? Pojďme to zjistit z archeologické evidence, která dokazuje spolehlivost Bible.
Bible obsahuje 66 knih psaných v průběhu období 1500 let od 44 různých autorů. Pravost příběhů a lidí, kteří žili v její historii byla ověřena objevem svitků od Mrtvého moře v roce 1948.
Svitky pocházejí z let 150 – 170 před Kristem a obsahují všechny části Starého zákona kromě knihy Ester. Spousty jiných objevů pomohlo dokázat mnoho detailů z Bible, které byly cílem posměchu kritiků:
Kýrův válec objevený v roce 1879 se záznamy o Kýrově svržení Babylona a následném přivedení židovských zajatců.
Rosettskou desku objevili v roce 1799 v Egyptě vědci Napoleona, byla napsána ve třech jazycích: hieroglificky, démoticky a řecky. Byla klíčem k odemknutí tajemství hieroglyfů, které pomohly potvrdit pravost Bible.
Moábský kámen byl objeven v roce 1868 v Dibon v Jordánsku a potvrdil moábské útoky na Izrael, jak je zaznamenáno ve 2. Královské 1. až 3. kapitole.
Lakíšké dopisy, objevené v roce 1932 – 1938, 38 kilometrů severně od Bersabé, popisovaly útok na Jeruzalém v roce 586 před Kristem.
Archeologické vykopávky
O pravosti Bible svědčí i archeologické nálezy, které prokazují existenci jmen, osob a měst v Bibli. Objev města Petra například také pomohl potvrdit pravost záznamu v Bibli.
Kromě toho se mnoho biblických proroctví už splnilo.
Proroctví o Babylonu (Izaiáš 13:19-22), Týr (Ezechiel 26:3-5), Sidon (Ezechiel 28:21-23), Kýros (Ezdráš 4:03, 5:13-14, Izaiáš 44:28, 45:1), Medo Persie (Daniel 8:20-21), Řecko (Daniel 8:20-21) a Ježíšovo narození v Betlémě (Micheáš 5:2) byly splněny přesně tak, jak bylo předpovězeno. Tyto splněné proroctví jsou velice silný argument pro důvěryhodnost Bible. Znamenají, že můžeme věřit proroctvím týkajících se Antikrista a ostatním proroctvím o poslední době.
Jednota Písma
Další důkaz o inspiraci Bible je nalezen v její soudružné jednotnosti. Na více než 3000 místech Bible sama prohlašuje, že byla inspirovaná. Sama se sebou není v rozporu.
Biblická proroctví, v případech jako je Babylon, Týr, Petra a Egypt, stejně jako mesiášské proroctví, dokazují autentičnost Bible.
Bible přežila staletí a dokonce i tisíciletí. I přes všechny pokusy Satana ji skrýt, zničit a znepřístupnit obyčejným lidem, byla Bible Bohem zachována.
Také Ježíš slíbil, že: “Nebe a země pominou, ale má slova jistě nepominou.” (Matouš 24:35).
Co Bible říká o své inspiraci? Odkud tvrdí, že čerpá svoji inspiraci?
Ve skutečnosti Bible důrazně říká:
Když tohle bylo napsáno, byl tím myšlený především odkaz na Starý zákon. Tvrzení, že Starý zákon, nebo evangelia, nebo jiné části Bible již nejsou pro nás dnes použitelná, jsou nesprávná. Celá Bible existuje pro naše poučení. Písmo ukazuje na Krista a Jeho řešení našeho problému s hříchem.
Od Genesis až po Zjevení, se Ježíš zjevil ve svých různých formách. V Pentateuchu (Pěti knihách Mojžíšových) je nám Ježíš představen. V knize Genesis je Kristus naším Stvořitelem. V Exodu je Kristus naše Útočiště a náš Vysvoboditel. V Leviticu je Kristus naše Obět a Soudce. V Numeri je Kristus náš Průvodce. A v Deuteronomiu se Kristus zjevil jako naše Odměna. V knihách Zjevení a Daniel, vidíme Krista jako našeho Soudce. Tyto aspekty Krista nacházíme napříč celou Biblí.
Žalm 119:160 říká: “Princip tvého slova je pravda a každé tvé spravedlivé nařízení je navěky.”
U Jana 17:17 čteme: “tvé slovo je pravda.”
Největší důkaz, který svědčící o inspirované Bibli máme v Kristu a ve změnách těch, kteří ji studují. (Jan 5:39; Skutky 4:12; Matouš 11:26-28).
Autor:
Další články ze série: Archeologie potvrzuje Bibli
- Archeologie potvrzuje Bibli
- Týr a Bible
- Egypt a Bible
- Babylon a Bible
- Petra a Bible
Komentujte