Více než čtvrt století vědci sledují, jak naše mozky reagují na určité podněty, a jak zpracovávají informace. Objevili, že když se mozek začne přetěžovat, vytváří neprostupnou zeď proti senzačním podnětům.
Tím, že je lidstvo stále více vystavováno čím dál většímu množství dramatických, násilných a senzačních informací, je mozek donucen uchýlit se k obraně.
Asi před 25 lety se začaly objevovat první informace týkající se procesů v našem mozku. Při studii, týkající se zpracování podnětů a emocí vybraných osob v Německu, objevili vědci velmi zvláštní jev.
Čtyři tisíce lidí se zúčastnilo experimentu, který trval několik let. Při tomto experimentu se ukázalo, že účastníci nedisponují stejnými chuťovými a čichovými schopnostmi jako dříve. Psycholog Henner Ertel z Mnichova k tomuto experimentu uvedl:
„V čichových a chuťových schopnostech účastníků experimentu došlo k extrémní změně. V mozku se vyvinul limit pro přijetí podnětů, podle něhož odmítl zpracovat jakýkoliv nový stimulant.“ (1)
Naše citlivost na podněty se každoročně snižuje o 1%. Jemnější podněty jsou odfiltrovány z našeho vědomí, takže více prostoru zůstává pro ty hrubší, silnější pocity. Ve skutečnosti někteří psychologové věří, že s každou generací ztrácíme schopnost zpracovávat a přijímat citlivější podněty.
Všechny tyto informace vedou k závěru, že v dnešní společnosti, se naše mysl stává stále více odolnější vůči bizarním, násilným a senzačním poselstvím, s nimiž jsme denně bombardováni. Smutné je, že se také stává čím dál méně vnímavá vůči čistým a jednoduchým zprávám. Předpokládá se, že tímto tempem se již v tomto století ztratí schopnost mysli úspěšně rozlišovat mezi dobrým a špatným.
Satan nezahálel. Zvláště v dnešní době plné informační exploze a moderních technologií. Naučil se v tomto prostředí výborně pracovat. Pokud existuje jedna věc, kterou si přeje nejvíce, je to právě degenerace lidského vědomí až do bodu, kde nepozná rozdíl mezi dobrým a špatným.
Odkazy:
(1) Popular Mechanics (1993):14-20.
Další články ze série: Filmový a herní průmysl
- Historie Hollywoodu
- Gnostické motivy ve filmech
- Hollywood a gnosticismus
- Nebezpečí televize
- Mozek má zavřeno – Prosím přijďte jindy
- Násilí a videohry
- Nebezpečí videoher - Atonte a Ivor Myers
Komentujte