Koncept duchovních darů je zahalen určitým tajemstvím. Pro mnohé jsou duchovní dary jedním z nejzákladnějších bodů jejich víry. Například v charismatickém hnutí je dar jazyků jedním z nejdůležitějších znaků spasení a vztahu s Kristem. Mnozí mají za to, že pokud nemluvíte v jazycích, váš vztah s Kristem ještě plně nevznikl.
Duchovní dary Pavel vyjmenovává v Bibli několikrát, a my se zaměříme na rozluštění jeho dopisu korintskému sboru (1. Korintským 12-14). Ačkoliv byl tento dopis napsaný před 2000 lety, je plný relevantních rad i pro církev v dnešní době. Dozvídáme se zde důležité informace také o Duchu svatém, o darech, které nám dává, a o tom, jak je využívat.
Pochopení První epištoly Pavla Korintským
Pavlův první dopis do Korintu není tak přímočarý, jak se na první pohled zdá. Vyžaduje poctivou a důkladnou exegezi, abychom porozuměli jednotlivým částem. Dopis obsahuje odkazy na různé dokumenty a svědectví, které nejsou čtenáři přístupné, a je tedy nutné, abychom informace sbírali z dostupných pramenů:
a) Pavlův první ztracený dopis do Korintu, který jim připomíná.
b) Dopis Korinťanů Pavlovi, který také čtenáři není dostupný.
c) Ústní svědectví Chloé, která Pavla informuje o stavu tamního sboru.
d) Citace z literatury a znalost dobového pozadí.
Zde jsou důležité biblické odkazy k výše uvedenému:
a) Napsal jsem vám v listě, abyste neměli nic společného se smilníky. 1K 5:9
b) Pokud jde o to, co jste psali… viz. 1K 7:1
c) Dověděl jsem se totiž o vás z domu Chloé, bratří, že jsou mezi vámi spory. 1K 1:11
d) Jídlo je pro žaludek a žaludek pro jídlo (epikurejské rčení); Bůh však jednou učiní konec obojímu. Tělo však není pro smilstvo, nýbrž pro Pána, a Pán pro tělo. 1K 6:13
Pavel byl ve své době sečtělý intelektuál a cituje Phila Alexandrejského, Epikura, Menandra a rovněž předgnostické myslitele. Další příklad Pavlovy analýzy myšlení své doby nacházíme v 1K 15:32-33:
Pavlovy argumenty nám budou dávat smysl jedině v kontextu s citacemi — nejprve Epikurovo — jezme a pijme, neboť zítra zemřeme — (to rozhodně není Pavlovo přesvědčení, je to mluva Epikura!), a za druhé slova Menandra — špatná společnost ničí dobrý charakter (s tím by Pavel souhlasil).1
Pavel se postupně vypořádává s jednotlivými částmi dopisů, které mu Korinťané psali. Byli ovlivněni myšlením a filozofií své doby a Pavel musel napravovat jejich mylné představy, nepochopení a špatné názory. Epikurův výrok, který jsem výše citoval, je typickým příkladem. Jelikož filozofové tehdejší doby věřili na nesmrtelnost duše, tvrdili, že tělo je pouze nádoba pro mnohem důležitější duši, která v něm přebývá, z čehož pro ně vyplývalo přesvědčení, že nezáleží na tom, co jíme a pijeme či jakkoli zneužíváme své tělo, protože tělo není významné a stejně přijde vniveč.
Korinťané zřejmě Pavlovi v dopise napsali něco v tomto smyslu a Pavel poté, co cituje jejich výrok, dává s vyjádřeným míněním najevo ostrý nesouhlas — “Bůh však jednou učiní konec obojímu. Tělo však není pro smilstvo, nýbrž pro Pána, a Pán pro tělo.”
Přečtěte si v dalších článcích o delikátních záležitostech, které Pavel řeší v 1. Korintským, o podstatě duchovních darů, o principu nezištné lásky jako o ústředním motivu všeho křesťanského úsilí a o zneužívání daru jazyků.
Odkazy
- Dividing Fire, v tisku. P. Gey van Pittius.
AUTOR:
Tento článek je převzat z knihy Na Pravdě záleží od profesora Waltera J. Veitha, mezinárodního řečníka, který při svém pátrání po pravdě hluboce studoval biblické otázky. Jeho populární série Genesis konflikt (Spor o původu) přivádí debatu o Stvoření a evoluci k novému napínavému vyvrcholení neboť rozebírá argumenty s vědeckým pohledem na věc. Jeho vysoce uznávaná série Total Onslaught (Totální útok) vrhá světlo na stav dnešního světa, který směřuje k jednotné světové vládě a předvídané apokalypse. Jeho kniha Genesis konflikt, stejně tak i série videí, která předkládá myšlenky z této knihy, jsou k dispozici také v našem eshopu.
Další články ze série: Duchovní dary
- Co to jsou duchovní dary?
- 1. Korintským: Pavlovy lekce o duchovních darech
- 1. Korintským: Delikátní problémy a mylné představy
- 1 Korintským 12: Duchovní dary
- 1. Korintským 13: Lekce lásky
- 1. Korintským 14: Mluvení v jazycích
Komentujte