Při zodpovězení otázky o záření hvězd je třeba vzít v úvahu tři věci:
1. Vědci nemohou přesně měřit vzdálenost přesahující 100 světelných let.
2. Nikdo přesně neví, co je to světlo, a zda se vesmírem, hmotou a v čase vždy šíří stejnou rychlostí.
3. Když Bůh učinil stvoření, bylo dokončeno a bylo kompletní. Adam byl dospělý, stromy měly na sobě ovoce, bylo vidět světlo hvězd, atd.
Měření vzdálenosti hvězd
Upřesněme tyto tři body: Za prvé, nikdo nemůže přesně měřit vzdálenost hvězd. Nejdelší vzdálenost, kterou lze změřit je 20 světelných let (některé učebnice uvádějí až 100), ne několik miliard světelných let.
Hvězdné vzdálenosti se měří pomocí trigonometrie paralaxy. Volbou dvou měřitelných pozorovacích bodů a vytvořením imaginárního trojúhelníku do třetího bodu, můžeme pomocí jednoduché trigonometrie vypočítat vzdálenost k třetímu bodu.
Nejvzdálenější pozorovací body, které má pozemský pozorovatel k dispozici, jsou pozice Země na oběžné dráze kolem Slunce, které jsou od sebe vzdálené šest měsíců, například v červnu a prosinci. Tím by vznikl trojúhelník se stranou dlouhou 300 000 000 km, což se rovná pouze 16 světelným minutám. Jeden rok má však 525 948 minut. Dokonce i kdyby nejbližší hvězda byla jen jeden světelný rok daleko (a to není), úhel ve třetím bodě trojúhelníku by měřil 0,017 stupňů.
Zjednodušeně řečeno by tento trojúhelník měl stejný úhel, který by viděli dva zeměměřiči, kdyby stáli šestnáct palců od sebe a zaměřili se na třetí bod vzdálený 525,948 palců nebo 13,36 km. Pokud zůstanou od sebe vzdáleni 16 palců a zaměří se na bod vzdálený 1336 km, budou mít stejný úhel, jako astronom, který měří bod vzdálený 100 světelných let.
Bod vzdálený 5 miliónů světelných let není možné s trigonometrií vypočítat. Hvězdy mohou být tak daleko, ale moderní člověk nemá žádný způsob měření těchto velkých vzdáleností. Nikdo nemůže definitivně stanovit vzdálenost ke hvězdám.
K pokusu o odhad na větší vzdálenosti se využívá několik dalších metod, jako je svítivost a rudý posuv, ale všechny tyto metody mají vážné problémy a pracují s různými předpoklady.1
Rychlost světla není konstantní
Za druhé, rychlost světla nemusí být konstantní. Liší se v různých médiích (odtud duhový efekt světla procházející hranolem), a může se také lišit v různých místech ve vesmíru.
Celá myšlenka teorie černé díry spočívá v tom, že světlo může být přitahováno gravitací a není schopno uniknout velkému tahu těchto imaginárních černých děr. Nikdo neví, co je to světlo, natož, aby jeho rychlost byla standardem času. Pokud rychlost světla klesá, hodiny se budou měnit stejnou rychlostí, a proto nebude změna pozorována, jak demonstruje následující:
Tento výzkum provedl Dr. Lijun Wang z výzkumného ústavu NEC v Princetonu tak, že vyslal puls světla směrem ke komoře plněné speciálně upraveným cesiovým plynem.3,4
ODKAZY:
1 Pro komplexnější a trošku odlišnou odpověď na otázku hvězdného světla z jiné křesťanské perspektivy si přečtěte knihu Starlight and Time od Russela Humphriho, která je k dispozici na adrese: http://www.icr.org.
2 Sunday Times from UK. “Eureka! Scientists Break Speed of Light” Jonathan Leake, Science Editor, June 4, 2000 United States.
3 Čtěte také; New York Times May 30, 2000.
4 Více informací najdete v Seminar 7 – http://www.wiseoldgoat.com/papers-creation/hovind-seminar_part7a_2007.html#seestars
AUTOR:
Creation Today – creationtoday.org
© 2005 Creation Science Evangelism – drdino.com
Další články ze série: Podstata sporu
- Souhlas pod nátlakem
- Stvoření a Evoluce: Je kompromis možný?
- Jak to, že můžeme vidět miliardy světelných let vzdálené hvězdy?
- Pochopení stvořitelského týdne
- Vzestup evolučního myšlení
- Historie Země: Protichůdné modely
- Lamarck navrhuje přirozený výběr
- Jak vznikl vesmír?
- Historie modelu velkého třesku
- Hubbleovy předpoklady
- Filozofické předpoklady velkého třesku
- Fyzikální pozorování velkého třesku
- Stáří Země
- Důkazy pro mladý vesmír
- Radiokarbonová metoda datování
- Chronologie potopy
- Můj osobní konflikt - prof. Dr. Walter Veith
- Vyhynutí dinosaurů a globální katastrofa
- Odpovědi na otázky
- Důkaz skutečností, které nevidíme...
Komentujte