Bůh má pro tebe řešení, jak vylepšit tvé vnímání sebe samého. Jak zvýšit tvé sebevědomí a zlepšit tvé vztahy s ostatními. Jeho plán zahrnuje, abys hledal způsoby, jak pomoci ostatním.
List Filipským 2:3-4 nám radí takto:
Pomáhat ostatním Vám pomůže
Věděli jste, že lidé, kteří se zabývají dobrovolnictvím, vlastně zlepšují své sebevědomí?i Zdá se, že i věda podporuje myšlenku, že pomáhat druhým je pro nás dobré. Výzkumnice Jennifer Crockerová se spolupracovníky zjistila, že „Lidé se soucitnými cíly mají jasnou mysl, pocit propojení, spolupráce, blízkosti a mají méně konfliktů.ii Ve zkratce, lidé, kteří uvažují v zájmu o druhé, se cítí být více milováni a přijati, a proto jsou sami se sebou spokojeni.
Možná důvod, že sloužíme ostatním lidem nám pomáhá cítit se dobře, protože více odrážíme Boží charakter, když tak činíme.
Musíme si pamatovat, že nikdy nemůžeme udělat nic pro to, abychom si získali přízeň u Boha. Faktem je, že si jeho dobrotu, kterou na nás vylévá, nezasloužíme – také nazývanou milost – neboť jsme se proti Němu vzbouřili skrze hřích. Je to Bůh, který nás pozvedá z našeho padlého, hříšného stavu. Vidíme naši hodnotu v tom, jak On nás miluje. Nemáme žádnou vrozenou dobrotu, ale veškerá dobrota, kterou prokazujeme, pochází z Něj. Každý z nás si zasluhuje trest – „mzdou hříchu je smrt“, se píše v listu Římanům 6:23 – Chvála jemu za tu slavnou milost, kterou nás obdařil ve svém Milovaném (Efeským 1:6). Takže zatímco pomáháme ostatním, můžeme pomoci sami sobě přesunout pozornost od sebe k ostatním, motiv by ale nikdy neměl být zasloužit si Boží přízeň.
Překonání nízkého sebevědomí
Jsou zde některé aktivity na základě Biblických principů, které Vám mohou pomoci zlepšit vnímání vlastní hodnoty:
Dobrovolnictví – Zjistěte, které potřeby má vaše společenství a zapojte se. Pomáhat ostatním je skvělý způsob, jak se zapojit. V Boží ekonomice to funguje tak, že když pomáháte druhým, požehnání přichází také i k Vám. (viz Lukáš 6:38)
Odmítněte negativní myšlení – Zastavte se, pokud se přistihnete, že o sobě negativně nebo přehnaně kriticky přemýšlíte. Připomeňte si, že Bůh nás tak velmi miloval, že dal svého jediného Syna za oběť, aby s námi mohl žít na věky (Jan 3:16) Bůh to udělal s vědomím, že nejsme dokonalí.
Odpusťte sami sobě – Každý dělá chyby. Jako lidé děláme chyby. To však neznamená zakrývat naše omyly. Když uděláme chybu, měli bychom si připustit hřích jako pochybení, činit pokání a poprosit Boha o odpuštění. On zaslíbil, že nám odpustí a to nám umožní odpustit i sami sobě. 2. Korintským 7:10 nám říká o vině toto:
Pečlivě si vyberte svoje přátele – Sdílejte čas s lidmi, kteří nekritizují nebo neodsuzují ostatní. 1. Tesalonickým 5:11 nám říká, povzbuzujte se tedy a posilujte se navzájem. Usilujte o vztahy, které se vzájemně budují.iii
Něco k přemýšlení: Fakta o vaší vlastní hodnotě
1. Nejdůležitější je to, co si myslí Bůh. – Nemusíte se líbit ostatním nebo být jimi schvalováni, abyste se cítili hodnotní. Bůh prokázal, jak hodnotní pro něj jste tím, že poslal svého Syna, aby za vás zemřel. Chce s vámi žít na věky. Pro Boha máte nevyčíslitelnou hodnotu. Proto by vaším životním cílem nemělo být všechny uspokojit a udržovat všechny šťastné. Vašim prvotním zájmem by mělo být konání toho, co se líbí Bohu.
2. Bůh chce, abyste o sebe pečovali. – I když Bible hovoří o „úctě k druhým“ nemůžete zanedbávat nebo zneužívat sami sebe. Od doby, kdy za Vás Ježíš zemřel, požaduje, abyste oslavovali Boha “vlastním tělem a svojí duší.” Nemůžete oslavovat Boha v zanedbaném, zpustlém těle. Dokonce i Ježíš činil přestávky v péči o ostatní, aby pečoval sám o sebe. Bůh chce, abyste o sebe pečovali.
3. Je v pořádku někdy říci „ne“. – Někteří lidé upadají v klam, že péče o ostatní na úkor svého vlastního zdraví jim přinese milost u Boha. Tohle není pravda. Také není pravda, že Bůh schvaluje tzv. “krytí ostatních”, když hřeší nebo se podrobují nějaké autoritě nebo když vás žádají dělat, co je špatné. Spíš než se ptát: „Očekává se ode mě, že to udělám?“, ptejte se: „Požaduje toto po mě Bůh?“.
4. Bůh je náš soudce, nikdo jiný. – Vzhledem k této skutečnosti, můžete vzít s klidem, když vás jiní kritizují, i kdyby to bylo neopodstatněné (viz 1. Korintským 4:4). Ale zkoumejte prvně sami sebe. Pokud jste na vině, potom je to vaše výsada přijmout napomenutí s vděčností a s vědomím, že Bůh často používá druhé k tomu, aby nám ukázal, kde se potřebujeme změnit. Přísloví 9:9 říká: „Dej moudrému a ještě zmoudří, pouč spravedlivého a přibude mu bystrosti.“ Ale pamatujte si, že Bible také říká: „Co je ale záslužného na tom, když budete biti za vlastní chyby? Trpíte-li ovšem kvůli dobrým činům, je to před Bohem vzácné.“ (1. Petrova 2:20) Takže bez ohledu na to, zda je kritika oprávněná nebo není, pokud podřídíte svoji vůli Bohu, můžete to zvládnout s grácií.
5. Všechny věci můžete dělat skrze Krista, který Vás posiluje. – Protože jste milováni Bohem, můžete přežít, i když se zdá, že všichni ostatní Vás nenávidí. Mnoho lidí nenávidělo Ježíše a nesouhlasili s ním, ale to jej nezastavilo od toho, aby žil způsobem, který se líbil Bohu. Věděl, že jej Bůh miluje, protože věřil v neměnnou lásku Boží. Dokázal čelit křivdě a zneužívání. Neskrýval se před lidmi nebo nepřestal dělat to, co musel dělat, i když věděl, že jej ostatní nenávidí a říkají o něm špatné věci. On nám dává sílu jít dál, dokonce i když se zdá, že nás všichni nenávidí a odsuzují.iv
Nakonec, pamatujte, že nic nemůže změnit vaši hodnotu, kterou máte pro Boha. Ježíš řekl, že Bůh, který vidí všechno a zná o náš každičký detail, nás stále miluje věčnou láskou:
Autor:
Tammie Burak – Tammie Burak je spisovatelka na volné noze, která ráda píše o tématech víry, zdraví, přírody a vzdělávání. Píše pro děti i dospělé.
ii. Jennifer Crocker, Marc-Andre Olivier, and Noah Nuer, “Self-Image Goals and Compassionate Goals: Costs and Benefits,” PMC, U.S. National Institutes of Health’s National Library of Medicine www.ncbi.nlm.nih.gov (accessed October 25, 2013).
iii. Julian Melgosa, Developing a Healthy Mind (Madrid, Spain: Editorial Safeliz, S. L., 2007).
iv. William Backus and Marie Chapian, Telling Yourself the Truth, (Minneapolis, Minnesota: Bethany House Publishers, 2000): 112-113.
Další články ze série: Křesťanský život
- Co je to víra?
- Příběh víry
- Živá víra
- Proč bych měl studovat Bibli?
- Jak nás Bůh zachraňuje?
- Největší dar lidstvu
- Obrácení a pokání
- Opravdový křesťanský duchovní život
- Křesťanský zdroj síly
- Praktické modlitební principy
- Proč tolik lidí čte Boží slovo a přijímá jen tak málo?
- Co říká Bible o penězích?
- Boží zbroj
- Co dělat s nízkým sebevědomím?
- Sebevědomí versus vlastní hodnota: Biblický pohled
- Biblické principy pro rozvoj zdravého vnímání vlastní hodnoty
- Zkoumejte kořeny
- Boží zaslíbení
- Odevzdání
- Křesťanský růst
Komentujte