Bible nám říká, abychom světili sedmý den. Avšak Boží zákon byl napsán před tisíci lety a od Ježíšova příkladu zachovávání soboty jsou to již dvě milénia. Nezměnil se od té doby náš kalendář?
Jak si můžeme být jisti, že sobota v dnešní době je stále ten stejný den, který pro nás Bůh stvořil jako den odpočinku?
Podle encyklopedie Britannica: “Týden je období sedmi dní… Byl používán už od pradávných časů v téměř všech východních zemích.”i
Kalendářní změny
Mnoho názvů sedmého dne odráží, že se jedná o Sabat (den odpočinku).
Země - Jazyk | Název |
---|---|
Filipíny | Sabado |
Maďarsko | zsombat |
Indonésie | Sabtu |
Itálie | sabot |
Polsko | sobota |
Rumunsko | sâmbătă |
Rusko | Собота |
Španělsko | sábado |
Juliánský kalendář, zavedený Juliusem Caesarem v roce 46 před Kristem, byl kalendář používaný za doby Ježíše Krista. Židé očíslovali dny v týdnu, avšak sedmému dni dali název Shabat, což znamená “sobotní odpočinek”. V mnoha jazycích slovo pro sobotu stále odráží její původ.
Malá změna v juliánském kalendáři nastala, když se císař Augustus rozhodl, že po sobě pojmenuje měsíc v roce. Vybral si osmý měsíc (srpen) a přidal k němu den, který ubral z druhého měsíce (února), aby tak tento měsíc měl plných 31 dní. Týdenní cyklus touto změnou měsíce srpna (angl. August) ovlivněn nebyl. ii
Současně převzali sedmidenní týden i křesťané. Jak se společenství raných křesťanů rozvíjelo, začalo se odlišovat od původní židovské společnosti např. i v tom, že zatímco u Židů připadl hlavní svátek na sobotu, u křesťanů na neděli.
Židé ve 4. století si uchovali jako tradiční svátek sobotu a pokračovali v jejím uctívání dále.
Sedmidenní týden se brzy stal zvykem pro křesťany, židy i muslimy. Následující evropská kolonizace a z toho vyplývající rozvoj globálního obchodu zavedl sedmidenní týden jako univerzální časový úsek i v kulturách, kde se do té doby nepraktikoval. Dvoudenní víkendové volno utvrdilo pondělní začátek týdne. Část normy ISO 8601, týkající se datování týdne, definuje také pondělí jako první den týdne.
Po Augustově úpravě v kalendáři nenastaly žádné změny až do roku 1582 po Kristu, kdy byl představen gregoriánský kalendář. Tento kalendář se používá dodnes. iii
Papež Řehoř XIII. tento kalendář ustanovil, aby tak napravil chybu, která způsobovala, že byl juliánský kalendář každým rokem více nepřesný. Ve skutečnosti se každých 128 let dostával mimo soulad s rovnodenností a slunovratem o jeden den. Řehoř XIII. tak vynechal 10 dní z kalendáře a ustanovil, že po čtvrtku 4. října 1582, bude následovat pátek 15. října 1582. Tato změna vrátila kalendář zpět do souladu, avšak nijak neovlivnila pořadí dní v týdnu. iv
Mnoho zemí ve svém současném kalendáři však mají jako sedmý den neděli. Mnoho lidí ani netuší, že právě sobota je od stvoření tohoto světa sedmým dnem. Když se podíváme do historie, zjistíme, že neděle (sunday – den slunce) je den, který pohané zasvětili uctívání boha slunce. Židé a první křesťané, světili Biblickou sobotu, o které si můžeme v Bibli přečíst na mnoha místech.
Týden má sedm dní, původně počítaných v pořadí neděle, pondělí, úterý, středa, čtvrtek, pátek, sobota. V občanském kalendáři se však v řadě zemí světa vžilo počítání dnů v týdnu od pondělí, jelikož pondělí bylo po neděli prvním pracovním dnem.
Když se do křesťanství vkradla neděle jako den odpočinku, sobotní odpočinek tak byl přesunut na neděli, postupem času se provedl posun i v kalendáři (neděle jako sedmý den týdne), aby pracovní týden byl ucelený.
Dva víkendové dny začaly převládat ve 20. století. Tento fakt vedl u některých kalendářů k umístění neděle na konec týdne. Při pětidenním pracovním týdnu a zaměňování uctívání soboty na neděli, mnozí lidé v posledních letech začali považovat pondělí za první den týdne. Norma ISO a evropské normy předepisují pondělí jako první den týdne. Tato norma ISO 8601 nebyla ale běžně přijata nebo implementována po celém světě.
Pojďme se podívat na střed týdne, jaký název dne v českém jazyce poukazuje na střed týdne. Podívejme se na čtvrtek, který je nyní uprostřed týdne. Čtvrtek označuje čtvrtý den po neděli (odtud i jeho název). V současném kalendáři je čtvrtek opravdu středem týdne. Pojďme se podívat tedy na středu. Jak už z názvu tohoto dne vyplývá, středa je středem týdne. Středa je v češtině označení dne v týdnu mezi úterým a čtvrtkem. Jeho název říká, že se jedná o střed týdne, což je odvozeno z pozice středy jako prostředního, tedy čtvrtého dne týdne v tradičním židovském a křesťanském kalendáři. V českém občanském kalendáři je středa považována za den třetí. Pokud se podíváme do historie a do českých názvů dnů v týdnu, dopracujeme se k tomu, že sobota je sedmým dnem a neděle prvním dnem v týdnu.
Ujištění a Poslušnost
Toto o týdenním cyklu říká US Naval Observatory (Americká námořní observatoř):
Bůh oddělil sobotní den odpočinku při stvoření. Za dnů Mojžíše jej upevnil (Exodus 16) a učinil ze svěcení soboty čtvrté přikázání. Napříč dějinami sobotu zachovával Židovský lid, Ježíš i Jeho učedníci.
Týdenní cyklus se tedy nikdy nezměnil. Můžeme s jistotou říci, že sobota, kterou známe dnes je ta stejná sobota, kterou napříč dějinami zachovával Židovský lid, Ježíš i Jeho učedníci. Nezměnilo se tak ani potěšení, které prožíváme, když posloucháme Boha a trávíme s ním sedmý den.
Pokračujte dále v článku: A co lunární soboty?
i. Encyclopedia Britannica 11th edition volume 4: 988.
ii. S. Berkowitz, ” Is our modern Saturday the Sabbath? A History of Calendar Change,” remnantofgod.org
iii. “The Change from the Julian to the Gregorian Calendar,” searchforanscestors.com (© 1997-2009).
iv. Tamtéž.
v. Letter regarding continuity of the weekly cycle, US Naval Observatory (Washington DC: March 12, 1932) as quoted in “Has the Calendar been changed?” Sabbath & Antichrist Truth Revealed godssabbathtruth.com.
Autor:
Amazing Discoveries
Další články ze série: Den odpočinku
- Sobota - "Dne sedmého odpočinutí jest"
- Královská pečeť
- Ježíš a sobota
- Učedníci a sobota
- Koloským 2 a sobota
- 8 textů o sobotě
- Stvoření a sobota
- Týdenní cyklus
- Byl první týden doslovných 7 dní?
- Nastala změna týdne?
- A co lunární soboty?
- Proč neděle?
- Konstantin a změna soboty
- Vzkříšení v neděli
- Prohlášení denominací
- Vychloubání římské církve o neděli
- Nejčastější otázky o sobotě
- Jak, kdy a proč byl den odpočinku přesunut ze soboty na neděli?
Komentujte