Bůh ví, kterých zvířat bychom se měli pro naše zdraví při jídle vyvarovat.
Bůh řekl Izraelcům, která zvířata nejsou k jídlu. Bez výjimky všechna zvířata, která konzumují “druhotné suroviny”, jinými slovy, zvířata, která jedí zvířata, jsou nečistá. Patří mezi ně následující:
Masožraví ptáci
Všichni ptáci, kteří jedí ostatní zvířata a nejí plodiny jsou považováni za nečisté.
Velbloudi
Velbloud nemá rozdělená nebo rozpolcená kopyta, což jej činí nečistým. Nicméně, toto zvíře má podobný trávící systém jako čistá zvířata, takže v čem je problém? Velbloud, aby přežil, se musel přizpůsobit prostředí v poušti. Prošel fyziologickou adaptací, kde na místo pocení a ztráty vody v těle, velbloudovi vzroste tělesná teplota na vyšší úroveň než dříve. To ale žel umožňuje, aby úroveň toxinů v jeho těle vzrostla na velmi vysokou úroveň. Tento čistící mechanismus dělá velblouda nevhodným k lidské konzumaci.
Zajíc
Zajíc nebo daman je nečistý. Je to býložravec, ale má chabou termoregulaci. Jeho tělesná teplota není konstantní při změnách počasí v průběhu roku a to způsobuje nestabilitu jeho enzymů, což vede ke střevnímu kvašení. To znamená, že zaječí maso je velmi kyselé.
Králík
I přesto, že králík je býložravý, uvádí, že je nečistý. Králík má velmi zvětšené slepé střevo. K tomu, aby králík získal dostatečné živiny z rostlin, které žere, musí potravu zkvasit. To vyžaduje kvasící dutinu se zásaditým prostředím. Protože králík nemá předžaludek jako kráva, musí používat své zvětšené slepé střevo.
Nicméně, jeho slepé střevo je vtlačené mezi střevem a konečníkem, a většina vstřebávání živin se odehrává právě tam. Když se králík naplní, tento materiál se stává trusem. Jinými slovy žere vlastní výkaly. V důsledku toho je míra toxinů v jeho tkáni mnohem vyšší než u jiných býložravců. Žlučové kyseliny, mastné kyseliny, plyny a úroveň amoniaku jsou pro lidskou spotřebu nepřijatelné. Všichni hlodavci a dokonce i koně spadají do stejné kategorie.
Vepři
Na většině moderních farem jsou prasata krmena těmi nejhoršími krmivy. Na největších farmách jsou prasata krmena zkaženými vejci a kuřaty, která zemřela na nemoci.
Některá prasata jsou chována ve velkochovech, kde jenom několik prasat dostane žrádlo. Zbytek prasat dostane pouze trus, který je velmi toxický. Všechny tkáně z těchto zvířat jsou skutečně velmi nečisté.
Prasata mají velmi vysoké hodnoty histaminu. Pojivové tkáně jsou velmi bohaté na síru, což vede ke zvýšení kyselosti krve a osteoporóze kvůli ztrátě vápníku spolu se sulfáty. Výzkum ukazuje, že vysoká úroveň sulfátů, zejména ve stravě bohaté na maso, je odpovědná za osteoporózu.
Výzkum zjistil, že v době, kdy prasata opouští hospodářství, je 56 % všech vzorků vepřového masa kontaminované salmonelou. Když “čistá” zvířata opustí hospodářství, pouze 15% masa je kontaminováno. Když vepřové maso opouští jatka, je 80 % kontaminováno a když se dostane k řezníkovi, míra znečištění je téměř 100%. “Čistá” zvířata mají v této fázi jen 40% úroveň znečištění.
Prase je rozhodně zodpovědné za mnoho nemocí. Hodně lidí je alergických na vepřové maso kvůli vysoké hladině histaminu; vepřové maso rovněž podporuje tvorbu většího množství hlenu v našem těle.
Bůh nás varuje v , abychom se ani nedotýkali jatečně upraveného těla prasat. Prasata mají vysoký obsah bakterií, jako jsou campylobacta a salmonela.
Ryby
Ty ryby, které nemají ploutve a šupiny, jsou buď mrchožrouti nebo stoprocentní masožravci a jsou nečistí.
Běžná štika má šupiny, ale když je vytažena z vody, tak šupiny opadnou, a proto nemůže být zařazená jako čistá. Každá štika je také domovem larvy tasemnic, které jsou plné močoviny. Tato močovina je to, co dává štice její charakteristickou štiplavou chuť, kterou mají lidé tak rádi.
Hmyz
Hmyz, který nelétá, nebo je níže v potravinovém řetězci, než sarančata a kobylky, není k jídlu.
Savci a plazy
Podle Leviticus 11:27 B21: “Každý čtyřnohý živočich, který chodí po tlapách, pro vás bude nečistý.” – Tedy kočky, psi, krysy, myši, lasičky atd… Také všechny druhy plazů jsou nečisté.
Dále je dispozici také VIDEO o čistých a nečistých zvířatech.
Bůh má zájem o zdraví veškerého Jeho stvoření – lidí i zvířat. Jsou stravovací zákony Boha stanovené před tisíci lety stále relevantní? To zjistíte v dalším článku: Platí stále pravidla ohledně stravy ze Starého zákona?
[alert alert_heading=”Upozornění:” alert_text=”Uvedené podmínky chovu a krmení se můžou lišit v závislosti na legislativě dané země. Tento článek je přeložen z anglického originálu, tudíž některé uvedené informace nemusí platit i pro Českou republiku. V každém případě jsou však podmínky chovů na velmi špatné úrovni i v České republice.” alert_style=”enigma_alert_warning”/]Pro více informací ohledně problematiky velkochovů můžete navštívit např. tyto webové stránky, které se problematikou velkochovů zabývají více.
Autor:
Prof. Walter Veith, Ph.D. – Doktor zoologie, je uznávaný autor, vědec a lektor z Jihoafrické university v Kapském městě. Oblast výzkumu profesora Veitha je výživová fyziologie soustředená na účinek moderního chovu zvířat na výskyt nemocí u lidí. Jeho objevy jsou dostupné online prostřednictvím Amazing Discoveries. Napsal několik knih a je autorem mnohých video-prezentací na témata: archeologie, biologie, kreacionizmus, historie a biblická proroctví. V současnosti působí jako kazatel Církve adventistů sedmého dne v Transvaalském sdružení v JAR.
(Originál publikován 23.dubna 2009)
Komentujte