Babylon byl vykopán v roce 1898. Archeologické nálezy poukazují na pravdivé proroctví v Písmu o tomto velkém městě.
Před dvěma sty lety, učenci pochybovali, zda Babylon někdy existoval. Jedinný záznam o něm mohl být nalezen v Bibli. Kritici používali příběh o Babylonu a o, jak říkali, jeho “nehistorických králích”, aby snížili cenu Písma. Nicméně, Babylon byl objeven a odkryt v roce 1898.
Dnes víme, že Babylon byl jedním z prvních měst na světě, založený Nimrodem, pravnukem Noeho (Genesis 10:9-10). Archeologové našli jeho jméno na mnoha nápisech a deskách, zatímco masivní hlava Nimroda byla vykopána poblíž Calah na řece Tigris.
Bible vypráví příběh o Babylonské věži a jak Bůh zmátl jazyk celého lidstva. Archeologové zjistili, že obyvatelé starověké Mezopotámie měli populární zvyk stavět věže zvané zikkuraty. Téměř každé město mělo alespoň jeden takový.
Babylonská věž byla nejvyšší a největší ze všech, byla 91 metrů vysoká a postavena v sedmi etapách. Základy a pár schodů je možné vidět ještě dnes. Je to nejpravděpodobnější místo, kde stála Babylonská věž. Je zajímavé, že podle Písma byla věž postavená z cihel a asfaltu (Genesis 11:3), a to je právě ten stavební materiál, který byl nalezený v budovách Babylonu.
Po 1400 let město Babylon rostlo na významu. V roce 626 př.Kr. se stalo hlavním městem říše. Babylon dosáhl svého vrcholu v době Nebukadnesara II. Stal se zázrakem starověkého světa. Město mělo 18 kilometrů v obvodu, s 26 metrů širokými dvojitými hradbami, tyčícími se 62 metrů vysoko. Byl to nádherný pohled, vnější cihly budov se leskly v různých barvách. Vnější zdi byly žluté, brány byly modré, paláce byly růžové a chrámy bílé s pozlacenými kopulemi.
Reliéfy býků, draků a lvů zdobily mnohé hradby a brány. Slavné “Vysuté zahrady” byly jedním ze sedmi divů světa. Dnes víme, že starověký Babylon byl centrem moderní vědy, umění, kultury a průmyslu. Pak se objevili na scéně hebrejští proroci Izaiáš a Jeremiáš, kteří předpověděli jeho naprosté zničení.
Tato úžasná proroctví jsou o to více ohromující, jelikož Babylon se nacházel v té době v samém centru hospodářské obchodní cesty. Zničení města by mohlo být přijatelné, ale že by nebyl nikdy znovu obýván se zdálo přinejmenším přitažené za vlasy. Toto prorocké tvrzení bylo testováno celé věky, avšak dodnes platí.
Babylon byl extrémně bohatý. Jeremiáš předpověděl, že tyto poklady budou ukradeny, a všichni, kteří z něho budou kořistit, se nasytí (Jeremiáš 50:10). Číst o těchto historických údálostech pro nás znamená vidět další naplněná proroctví. Kýros Médský vzal tyto poklady, Xerxés Perský si vzal také obrovské množství zlata a Alexander Veliký Řecký vyplenil co zbylo, a tím naplnil toto proroctví do písmene.
Autor:
Další články ze série: Archeologie potvrzuje Bibli
- Archeologie potvrzuje Bibli
- Týr a Bible
- Egypt a Bible
- Babylon a Bible
- Petra a Bible
Komentujte