Ohlédnutí se zpět do roku 2014 na aktivitu papeže Františka
21. leden: Papež vyzývá křesťany k jednotě
Rok začal jako úderem do bubnů, když anglikánský biskup Tony Palmer, blízký přítel Františka, dal ve známost na konferenci charismatických vedoucích osobní poselství Velekněze, ve kterém vyzval všechny křesťany, aby se spojili. Palmer to vysvětlil slovy: „Protest je u konce.“ čímž samozřejmě byla myšlena reformace. Dokonce řekl: „Nyní jsme všichni katolíci.“ Kdo nezažil tu radostnou reakci vůdců na toto poselství, může teď už jen žasnout.
13. březen: Papež mluví před Kongresem
Washington Post píše, že John Boehner (R-Ohio) zcela formálně pozval papeže, aby mluvil na kongresovém shromáždění v roce 2015. Nancy Pelosi (D-Kalifornie) svou radost z toho vyjádřila, že se k pozvání Boehnerse připojuje, protože ji papež svým poselství o „Pokoji, soucitu a bratrství“ inspiroval. Bude to poprvé v dějinách, kdy papež promluví před nejpřednějším vedením Ameriky!
27. březen: Papež František se setkal s americkým prezidentem ve Vatikánu
Dva z nejmocnějších mužů na Zemi se sešli ve Vatikánu a přes hodinu spolu hovořili. Prezident dal papežovi skříňku se semínky stromů, z jejichž dřeva byly postavené první katedrály v Americe. Papež dal prezidentovi medailon, který symbolicky poukazoval na nutnost pokoje a solidarity mezi oběma hemisférami.
27. duben: František svatořečil dva z dřívějších papežů
Papež František psal ve Vatikánu dějiny, když svatořečil dva své známé papežské předchůdce – Jana XXIII. a Jana Pavla II.. Tito zesnulí papežové stáli sic za protichůdnými filozofiemi (liberalismus a konzervatismus), mnozí ale věří, že se toto stalo, aby byly sjednoceny miliony katolíků na celém světě. Ještě důležitější bylo, že díky tomu úcta před papežem, kterou tu tisíce přítomných katolických vůdců z více než 90-ti zemí jednomyslně podporovali a rozesílali do celého světa, ještě stoupla.
9. květen: Papež poradil Spojeným Národům v otázkách hospodářství
František se sešel s představiteli OSN, aby podpořil to, co označili jako: „ekonomické výhody nového legitimního rozdělení skrze stát a nezřeknutí se spolupráce mezi privátním sektorem a občanskou společností.“ Vlivný žurnalista John Moody o této události napsal: „František … se stal člověkem, jenž si nasadil oblek politika.“
25. květen: Papež navštěvuje Svatou zemi a volá k pokoji
Poprvé navštívil papež František nejdůležitější svatá místa muslimů, Židů a křesťanů v Jeruzalémském starém městě v poslední den své cesty na Středním východu. Bartoloměj I., vůdce 250 milionů ortodoxních řeckokatolických křesťanů, řekl, že jeho setkání s papežem Františkem pomohlo svést obě církve k sobě a ukončit tak téměř 1000 leté oddělení.
1. červen: Papež navštěvuje charismatické shromáždění
František mluvil před 53000 charismatiky, kteří se shromáždili k 37. sejití v Římě pro Obnovení v Duchu. Zatímco ty masy „mluvily v jazycích“, on klečel a modlil se za ně. Papež skromně připustil, že se předtím u charismatického hnutí necítil moc dobře, ale zjevně se u nich tentokrát cítí mnohem lépe. Bylo to poprvé v historii, kdy navštívil papež setkání charismatiků
5. červen: Papež se setkává s Joelem Osteenem
15-ti členná delegace, zahrnující pastora Joele Osteena a členy Meaga-Církve mormonů, se setkala s papežem Františkem, aby s ním probrala otázku: „Můžeme najít společnou půdu pro to, aby Ježíšovo poselství mohlo být neseno dále, aby ještě více lidí mohlo zažít radost křesťanské víry?“ Osteen zvolal: „Cítím se velmi poctěn a pokořen.“ Řekl, že je papež dobrosrdečný, osobní a velmi radostný. Ještě dodal: „Líbí se mi, že tento papež zkouší, zvětšit církev, ne zmenšit. … On lidi nerozděluje, ale více je spojuje.“
8. červen: Papež se znovu zasazuje o mírové jednání na Blízkém Východě
Poprvé v dějinách pozval papež prezidenty Izraele a Palestiny na návštěvu do Vatikánu a modlili se spolu za mír. Během dvouhodinového setkání vyslechli tři vůdcové křesťanské, židovské a muslimské modlitby od kardinálů, rabínů a muslimských Imámů v různých jazycích. Kromě toho bylo poprvé čteno ve Vatikánu z Koránu.
7. červenec: Papež se setkává s americkými televizními evangelisty
Krátce před svou smrtí vedl Tony Palmer delegaci evangelikálních představitelů do Říma na setkání s papežem Františkem a známými televizními evangelisty Jamesem Robinsonem a Kennethem Copelandem. Setkání a oběd trvalo přes tři hodiny. Shodli se na tom, že v roce 2017 k výročí 500 let zveřejnění 95 tezí Martinem Lutherem podepíší „Společné prohlášení o víře na jednotu v misii“. Deklarace má povzbudit „křesťany po celém světě i přes jejich různost, aby se společně modlili“, vše ve jménu jednoty.
22. červenec: Papež ustanovil radu, aby byla podpořena celosvětová jednota křesťanů
Tato významná událost unikla téměř většině médiím, ale papež František vydal mezinárodní seznam osmi osob, které mají podporovat jednotu křesťanů na celém světě. Jeho úsilí sjednotit křesťany bude silnější a spěšnější.
22. srpen: papež schvaluje použití vojenské síly
Na tiskové konferenci byl František výslovně dotázán: „Schvalujete bombardování Američanů?“ On odvětil: „Kde se nachází nespravedlivá agrese, mohu jenom říci: ´je dovoleno, tyto nespravedlivé útočníky zastavit.´“
4. září: papež byl požádán, aby se postavil do čela Organizace spojených náboženství
Bývalý izraelský prezident, Simon Peres, vidí v katolickém vůdci centrální postavu celosvětového míru a pokoje. Tradičně zastávali židovští představitelé názor, že papežství je ztotožněno s antisemitskými hnutími. Peres označil papeže Františka jako „mocnějšího přímluvce za mír“ než je OSN! A 25. října vyzval Jerry White, americký poslanec a tajemník ke „globálnímu náboženskému svazku“ s papežem jako hlavou.
27. říjen: papež deklaruje víru v teorii velkého třesku a víru v evoluci
Velký třesk, který před okolo 13,8 miliardy let vedl podle mínění některých vědců k vytvoření vesmíru, patří k Božímu plánu, jak vysvětlil papež František. Dále papež řekl, že biologická evoluce je s biblickým stvořením v souladu. – Kdyby byla evoluční teorie ve své podstatě pravdivá, pak by sobota a velký spor byly přirozeně bezdůvodné představy.
„Ať vás nikdo žádným způsobem nesvede, protože nenastane, dokud napřed nepřijde odpadnutí
a nebude zjeven ten člověk bezzákonnosti, syn záhuby, který se staví na odpor proti všemu a pyšně se pozvedá nade všecko, čemu se říká Bůh nebo co se uctívá, takže sám usedne jako Bůh do Boží svatyně a bude se vydávat za Boha.“ 2. Tesalonickým 2,3.4
18. listopad: papež se setkal s pastorem Rickem Warrenem
Warren, jeden z předních amerických protestantů, řekl po svém setkání s papežem Františkem: „V jeho blízkosti člověk pociťuje pokoru a soucit, který ostatní vidí jen z dálky.“ Warren dále řekl, že katolíci a protestanté jsou „v jednom týmu“.
Ostatní účastníci této rodinné konference byli například baptista Russell Moore. Stejně tak i zástupce muslimů, židů a mormonů, kteří mluvili o tématech jako je soužití a sňatek partnerů stejného pohlaví.
30. listopad: papež vyzývá všechny křesťany, aby se sjednotili
Mluvíce z Istanbulu, připojil se František ještě jednou k Bartolomějovi a přislíbil posílené úsilí „o podporu plné jednoty všech křesťanů“ … aby všichni byli jedno, aby svět mohl uvěřit.“
Oba představitelé podepsali také dokument se stejným prohlášením vyzvat křesťany „upřímně mluvit a pokorně naslouchat – ale také k uzdravení rány, která vznika rozdělením křesťanství.“ Dále vyzvali svět, aby podporovali solidaritu a dialog s Islámem.
„Vykonává všechnu pravomoc té první šelmy v její přítomnosti. Nutí zemi a její obyvatele, aby se klaněli té první šelmě, jejíž smrtelná rána byla vyléčena.“ Zjevení 13,12
2. prosinec: papež spolu s dalšími světovými představiteli odsoudil otroctví
Poprvé v historii se setkali představitelé důležitých katolických, anglikánských a ortodoxně-křesťanských úřadů stejně jako vůdcové buddhistů, hinduistů, židů a muslimů, aby podepsali společné vyslovení se proti modernímu otroctví.
11. prosinec: papež František dobyl svět
Jedna církevní studie, vydaná 11. prosince, ukazuje, že papež má širokou podporu na celém světě. Šedesát procent ze 43 zkoumaných zemí uvádí pozitivní pohled na papeže. A obzvláště Američané ukazují, že jsou papežem Františkem ohromeni; často chválili jeho tradiční styl. Podle této studie má 78 procent všech Američanů pozitivní mínění o papeži.
15. prosinec: papež vede „nejprogresivnější rok katolické církve“
„Papež František uvedl v roce 2014 do katolické církve revoluci ve smyslu – revoluce zdravého lidského rozumu, nikoliv žádných ideologií či učení.“ – Paul Moses, profesor, Brooklyn College
17. prosince: papež hraje významnou roli v řešení 50-ti leté americko-kubánské krize
„Osmnáct měsíců trvající jednání, které sestávalo z utajovaných rozhovorů a převážně konané v Kanadě, bylo podporované papežem, který přenesl poslední setkání do Vatikánu. Dostavil se Barack Obama a přes telefon s prezidentem Raúlem Castrem z Kuby se dohodli, že ukončí desetiletí trvající nepřátelství a že zbudují mezi Spojenými Státy a ostrovním státem, který je vzdálený od amerických břehů jen asi 150 kilometrů, nové vztahy.“ – The New York Times
O autorovi:
Doug Batchelor – jeho celý příběh najdete zde
Měl všechno, co si jen teenager může přát: jeho otec byl milionář, jeho matka v šoubyznysu. Přece mu něco chybělo. Nebyl šťastný. Bral drogy, nechal se vyhodit ze školy a míval sebevražedné sklony. Jako mladík opustil společnost a hledal své štěstí jako poustevník a hippie. Když jednoho dne našel ve své jeskyni Bibli, prakticky všechno se změnilo. Doug Batchelor je dneska ředitelem a hlavním řečníkem televizní společnosti „Amazing Facts“. Známý časopis „National Geographic“ jej jednou označil jako jednoho z nejdůvěryhodnějších televizních kazatelů v USA. Jeho vysílání bylo již shlédnuto miliony lidí.
Komentujte